Zawory w masce antysmogowej - po co?

opublikował Vaire

Jeśli pierwszy raz spotkałeś się z maską z czarnymi plastikowymi zaworami możesz zastanawiać się jaki jest ich cel. Dwa zawory w maskach antysmogowych Vaire są częścią systemu wentylacyjnego masek. To nie zaślepki ani wentyle. W dalszej części wpisu przeczytasz jaką rolę pełnią i czy są bezpieczne.

Jak zbudowany jest zawór powietrza w masce antysmogowej Vaire?

Zawory w naszych maskach antysmogowych zawierają w środku membranę (w naszym ulubionym kolorze 😊). Membrana umieszczona jest na podstawie zaworu, a od góry zabezpiecza ją wieczko kierujące strumień powietrza. Powłoka ta jest podatna na ruch powietrza.

Podczas wydechu, strumień powietrza odchyla ją ku górze otwierając zawór. Umożliwia wypuszczenie ciepłego, wilgotnego powietrza powietrza wraz z dwutlenkiem węgla.

Podczas wdechu membrana przyciskana jest do korpusu zaworu tworząc szczelne połączenie i uniemożliwia wlot powietrza w tym kierunku.

Zawór zamykany jest na zatrzask. Dzięki temu, możesz go myć, a także wymieniać. Aby go otworzyć wsuń płaski przedmiot (możesz posłużyć się paznokciem) między materiał, a plastik od zewnętrznej strony maski. Aby zamknąć zawór należy złączyć górę i dół, pamiętając o umieszczeniu w środku membrany. Po przyciśnięciu dwóch części do siebie nastąpi zamknięcie, sygnalizowane charakterystycznym kliknięciem.

Czy maskę z zaworami można wykorzystywać w celu ochrony osobistej?

Posługując się klasykiem – to zależy. Ważny jest tutaj rodzaj maski i jej konstrukcja. Spora część masek antysmogowych z filtrami pozwala na wydychanie powietrza bez prefiltracji.
W celu wstępnej filtracji w maskach antysmogowych Vaire jest wszyta bawełniana kieszeń. Warstwa przykrywa zawory będąc barierą dla cząsteczek śliny z aerozolu. Jej głównym zadaniem jest dzierżenie filtra z węglem aktywnym, który odpowiada za właściwą filtrację.

Wentyle w maskach pozwalają także na ukierunkowanie strumienia powietrza. Dzięki temu możemy zwrócić wydychaną parę wodną w dół i wyeliminować parowanie okularów.
Zawory można porównać do działania przyłbicy ochronnej. Wydychane powietrze nie jest kierowane prosto z naszych ust, lecz w dół, tak jak dzieje się to przy użyciu przyłbicy. Dzięki temu aerozol zmierzy w kierunku ziemi nie docierając do osób w naszym otoczeniu.

Pozostałe wpisy