Dlaczego smog jest szkodliwy?

opublikował Vaire

Dlaczego smog jest szkodliwy? Jest zagrożeniem XXI wieku. Powstaje wskutek połączenia się powietrza i niebezpiecznych substancji emitowanych, np. poprzez spalanie niedozwolonych przedmiotów – smog, bo to o nim mowa, może być określony mianem „cichego zabójcy".

Niestety, do dziś nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczny może być szary dym, który tworzy się w powietrzu podczas sezonu grzewczego i nie tylko.

Smog jest szkodliwy, zastanawiasz się jednak na pewno, co tak naprawdę sprawia, że jest on aż tak niebezpieczny?

Jak powstaje smog?

Jesień, zima, duża wilgotność powietrza , niska temperatura i brak wiatru , wtedy najczęściej słyszy się w mediach o pogorszonej jakości powietrza.

Z czego to wynika?

W większości polskich domów, w szczególności tych, które zostały wybudowane kilkadziesiąt lat temu, nadal korzysta się z kotłów typowo na węgiel.

Mimo że palenie dobrej jakości węglem nie powoduje aż tak dużej emisji szkodliwych substancji do atmosfery, kumulacja dymu, zwłaszcza na osiedlach, może doprowadzić do powstawania smogu.

Niestety, nadal można zaobserwować też zjawisko spalania niedozwolonych przedmiotów, jak np. plastiku, materiałów, tworzyw sztucznych itp., skutkiem czego jest nie tylko sam „alergiczny smog", ale wręcz rakotwórczy dym , który wdychany jest przez wszystkich.

Alergie i choroby wywołane smogiem

Jak z pewnością wiesz, smog przyczynia się do powstawania wielu rodzajów alergii.

Wdychanie go może powodować powstanie alergii wziewnych, co w efekcie może doprowadzić do astmy i innych chorób płuc, ale także alergii skórnych.

Jaki jest wpływ smogu na śmiertelność Covid-19?

Mogłoby się wydawać, że w krajach dotkniętych smogiem ludzie korzystają z wysokiej jakości masek FFP3, a także z filtrów powietrza co z kolei powinno utrudnić transmisję wirusa.

Niestety jest inaczej.

W Czechach smog przyczynił się do śmierci nawet 29% chorych na Covid-19. Ponadto jego obecność zwiększa śmiertelność nawet o 15%. Wynika to z badań przeprowadzonych na Harvardzie oraz badań Europejskiej Społeczności Kardiologów. Obawiam się, że wyniki w Polsce mogą być jeszcze gorsze ze względu na najgorszą jakość powietrza w Europie. Jaka jest obecnie jakość powietrza w Polsce?

Warto zdawać sobie także sprawę z tego, że jeśli mowa o „szkodliwych związkach emitowanych do atmosfery", ma się na myśli naprawdę szkodliwe związki chemiczne, które powstają także m.in. wskutek spalania iglaków, przy produkcji asfaltu , palenia papierosów , a nawet są obecne w smole. Wdychanie tych związków chemicznych może oczywiście doprowadzić do pogorszenia się odporności , do powstawania wielu chorób układu krwionośnego, a także negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Kobiety w ciąży powinny zatem zachować szczególną ostrożność.

Smog, a niebezpieczeństwo?

O ile ze szkodliwych skutków smogu można zdawać sobie sprawę, w jakimś stopniu je akceptować i tłumaczyć sobie nimi duszący kaszel, męczący od kilku miesięcy, o tyle niewielu zdaje sobie sprawę z realnego niebezpieczeństwa!

Smog może doprowadzić także do powstawania popularnego wśród palaczy raka płuc.

Związki chemiczne, zawarte w dymie smogowym są porównywalne z tymi, które wdycha osoba, będąca nałogowym palaczem.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku umiera z powodu smogu aż 6,5 ml ludzi na całym świecie! Warto także dodać, że smog jest niebezpieczny nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt, powodując u nich bardzo często m.in. zapalenie płuc i oskrzeli.

Jak walczyć ze smogiem i zapobiegać jego skutkom?

Najprostszym sposobem na walkę ze smogiem jest oczywiście zaprzestanie spalania do atmosfery niedozwolonych przedmiotów, m.in. wykonanych z plastiku, czy tworzyw sztucznych.

Warto także w miarę możliwości korzystać z wysokojakościowego węgla lub zdecydować się, jeśli finanse pozwalają, na założenie innego rodzaju ogrzewania, przyjaznego środowisku.

Jak pewnie zdajesz sobie sprawę, nie jest to w pełni możliwe, proces wdrażania tego typu zmian raczej będzie długotrwały.

Co zatem możesz zrobić dla swojego zdrowia?

Przede wszystkim nie wychodzić na zewnątrz w czasie, gdy jakość powietrza jest najgorsza, ogranicz też spacery z psem, wychodź z nim tylko za tzw. potrzebą.

Zaopatrz się w maskę antysmogową.

Co to jest i czym różni się od maski medycznej?

To specjalna maska, która dokładnie i w miarę szczelnie zakrywa usta oraz nos i jest wyposażona w specjalny filtr węglowy, oczyszczający wdychane powietrze.

Musisz jedynie pamiętać, by co jakiś czas wymieniać filtr na nowy. Maski antysmogowe Vaire są w stanie oczyścić powietrze do 99% ze szkodliwych substancji, w tym PM2.5. Warto zatem zdecydować się na jej zakup!

Smog jest szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt z wielu względów.

Przede wszystkim powoduje choroby układu oddechowego oraz krwionośnego, ponadto przyczynia się do powstawania chorób typowo autoimmunologicznych, np. alergii. Najbardziej groźnym skutkiem nadmiernego emitowania szkodliwych substancji do atmosfery, czyli powstawania smogu, jest oczywiście choroba nowotworowa i śmierć.

Warto zatem przeciwdziałać smogowi, ograniczyć spacery podczas niekorzystnego powietrza, a także zakupić odpowiednią maskę antysmogową z filtrem węglowym.

Pozostałe wpisy